Zmiany w rozliczaniu samochodów firmowych od 2019r.

Od 1 stycznia 2019 roku czekają nas zmiany dotyczące rozliczania wydatków na samochody firmowe. Możemy się spodziewać nowych reguł dotyczących używania pojazdów firmowych do celów prywatnych. Prezydent podpisał nowelizację o podatku dochodowym PIT i CIT, a co za tym idzie, zmieni się opodatkowanie zakupu oraz leasingu samochodów. Zmiany, które zostaną wprowadzone, mają uderzyć głównie w osoby, które biorą w leasing drogie pojazdy.

Zmiany

  1. Zmiany wejdą w życie dnia 1 stycznia 2019 roku.
  2. Pojazdy osobowe, które używane są prywatnie i służbowo kosztem będzie 75% wydatków, między innymi paliwo, części eksploatacyjne oraz serwis auta.
  3. Wzrost limitu amortyzacji dla samochodów osobowych hybrydowych, a także spalinowych do 150 tys. zł, a dla aut elektrycznych do 225 tys. zł.
  4. Pojazdy, które użytkowane są tylko i wyłącznie do celów firmowych ich kosztem dalej będzie 100% wydatków związanych z eksploatacją samochodu.

Zyski i straty

Osoby, które posiadają już podpisaną umowę leasingową mogą spać spokojnie, ponieważ nie będą dotyczyły jej wyżej wymienione zmiany.

Do końca roku 2018, należy przedłużyć lub wprowadzić zmiany w umowie, aby pozostać na starych warunkach. Istnieje możliwość wzięcia pojazdu w leasing w 2018 roku i pozostania na starych zasadach, a odebrania auta dopiero w 2019, aby móc z tego skorzystać należy mieć numer VIN wybranego samochodu, a jego cena nie może się zmienić po nowym roku, ponieważ wtedy będą obowiązywały już nowe zasady leasingowania pojazdów. Należy jednak dobrze rozpatrzyć taką ewentualność, zwłaszcza, jeśli chodzi o auta droższe, niż 150 tys. zł.

Na nowej ustawie na pewno zyskują przedsiębiorcy, którzy planują zakup pojazdu w limicie cenowym od 86 tys. zł do 150 tys. zł, wpływ na to ma podniesienie limitu amortyzacji.

Na stratę spisani są przedsiębiorcy, używający pojazdu leasingowego do celów firmowych, jak i prywatnych, ponieważ w koszty uzyskania przychodu będą mogli wliczyć tylko 75% wydatków związanych z eksploatacją auta. Oprócz tego straci także, każdy przedsiębiorca, który weźmie w leasing auto droższe, niż 150 tys. zł ponieważ tylko do tej kwoty , wydatek można będzie zaliczyć w koszty.

Wydatki eksploatacyjne

Przedsiębiorcy, wykorzystujące auta prywatnie oraz służbowo, będą musieli wpisać w koszta jedynie 75% wydatków związanych z eksploatacją pojazdu, oznacza to, że część utrzymania samochodu spadnie na przedsiębiorcę. Przedstawiamy tabelkę, jak to mniej więcej będzie wyglądało:

Cena za wydatek eksploatacyjny Do 2018 Od 2019 Strata na podatku (stawka 19%)
1000 zł 1000 zł 750 zł -48 zł
2500 zł 2500 zł 1875 zł -119 zł
5000 zł 5000 zł 3750 zł -238 zł

 

Podsumowując

Wydatek Będzie Było
Nabycie pojazdu osobowego Amortyzacja do 150 tys. zł Amortyzacja do 20 tys. euro
Leasing operacyjny Opłaty leasingowe według limitu do 150 tys. zł Opłaty leasingowe są kosztem całości
Użyczenie samochodu prywatnego w działalności Kosztem będzie 20% wydatków Obowiązuje kilometrówka
Auto firmowe do celów służbowych oraz prywatnych wprowadzone do ewidencji ŚT 50% wydatków w koszta 100% wydatków w koszta
Pojazd firmowy używany tylko do celów służbowych 100% wydatków w koszta po spełnieniu warunków (ewidencja przebiegu) 100% wydatków w koszta

Related Posts

Leave A Reply