Zmiany w zasadach korzystania ze zwolnień lekarskich od 2025 roku: Co warto wiedzieć?

Obecnie trwają prace nad zmianami w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Nowelizacja ustawy, która znajduje się na etapie opiniowania,  wprowadzić ma szereg zmian, które wpłynąć mają na przejrzystość i elastyczność procedur.

Aktualnie pracownicy przebywający na  zwolnieniu lekarskim są zobowiązani do całkowitego odpoczynku, podczas którego nałożony jest na nich całkowity zakaz wykonywania wszelkich czynności związanych z pracą a także czynnościami codziennymi. Każde wykryte odstępstwo od zaleceń lekarza skutkuje utratą prawa do zasiłku za cały okres zwolnienia.

Po wprowadzeniu zmian w zwolnieniu lekarskim, osoby na nim przebywające uzyskają szereg nowych praw.

Kontakt z pracodawcą podczas zwolnienia lekarskiego

Nowelizacja ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, przewiduje wprowadzenie dopuszczalnego kontaktu między pracownikiem a pracodawcą podczas zwolnienia lekarskiego.
Sporadyczny kontakt pracodawcy z pracownikiem przebywającym na zwolnieniu chorobowym może być dopuszczalny w nagłych sytuacjach, o ile nie wpłynie to negatywnie na proces leczenia. Kontakt taki może obejmować np. przekazanie ważnych informacji zawodowych, jednak każda sytuacja będzie oceniana indywidualnie.

Praca u innego pracodawcy podczas zwolnienia lekarskiego

Celem ust. 1a jest konkretyzacja art. 17 ust.1 dotyczącego osób podlegających ubezpieczeniom społecznym z więcej niż jednego stosunku pracy, które przebywając na zwolnieniu chorobowym podjęły się jej u innego pracodawcy. Podjęcie pracy przebywając na zwolnieniu lekarskim będzie możliwe, pod warunkiem że:

  • stan zdrowia na to pozwala,
  • praca nie wpływa negatywnie na proces leczenia.

Przykładowo, osoba z urazem nogi może podjąć prace biurowe, jeśli lekarz wyrazi na to zgodę.

Możliwość przebywania za granicą podczas zwolnienia

Zgodnie z nowym rozporządzeniem dotyczącym art.17 ust1, wyjazdy zagraniczne w trakcie zwolnienia lekarskiego będą możliwe. Zasady nowelizacji konkretyzuje ust. 1c

,, Miejscem wskazanym w zwolnieniu lub zawiadomieniu może być adres pobytu w innym państwie, jeżeli uzasadnione to jest zaleceniami lekarza lub innymi istotnymi okolicznościami, chyba że Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma możliwość zlecenia przeprowadzenia kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia w tym państwie na mocy przepisów odrębnych’’

Ma to na celu ograniczenie nadużyć, takich jak wyjazdy turystyczne podczas choroby.

Aktywności sprzeczne z celem zwolnienia

Wśród najważniejszych zmian znalazły się przepisy precyzujące art. 17 ust.1 ustawy o świadczeniach pieniężnych  z ubezpieczenia społecznego określające czynności, które mogą być uznane za niezgodne z celem zwolnienia lekarskiego.  Ust. 1b konkretyzuje które z nich, przebywając na zwolnieniu chorobowym są dozwolone. Należeć do nich będą działania takie jak zakupy w aptece czy spacery, o ile nie utrudniają one procesu rekonwalescencji. Niedozwolone będą jednak aktywności, które mogą opóźnić powrót do zdrowia, np. remonty czy intensywny wysiłek fizyczny.

Podsumowanie

Zmiany w przepisach dotyczących zwolnień lekarskich przewidywanych na 2025 rok mają na celu zapewnienie większej przejrzystości i elastyczności w ich stosowaniu. Nowe regulacje odpowiadają na potrzeby pracowników, którzy zyskają więcej swobody w codziennym życiu podczas L4, natomiast pracodawcy zmuszeni będą ściślej monitorować zasady wykorzystywania zwolnień lekarskich w związku z możliwością nadużyć związanych z pracą dla innego przedsiębiorcy podczas zwolnienia lekarskiego.

Warto śledzić dalsze informacje, aby w pełni wykorzystać możliwości oferowane przez nowe przepisy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *