Dywidenda to termin kojarzący się z działalnością prowadzoną w formie spółek. Pojęcie to oznacza oczywiście udział danego wspólnika w zysku spółki. Jednak Polski Ład wprowadza nowe pojęcie w postaci ukrytej dywidendy. Na czym to ma polegać? Kiedy przepisy dotyczące ukrytych dywidend wejdą w życie oraz kiedy ukryta dywidenda nie będzie kosztem uzyskania przychodu?

Na czym ma polegać ukryta dywidenda?

Ukryta dywidenda występuje w przypadku generowania sztucznego przepływu środków pieniężnych pomiędzy spółką a wspólnikami z innych tytułów, np. w zamian za jakąś usługę. Tego typu wydatek w przeciwieństwie do typowej dywidendy może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu pomniejszających dochód spółki do opodatkowania. Zgodnie z ustawą wprowadzającą dodatkowe ograniczenia ukrytą dywidendą będą:

  • płatności niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą;
  • transakcje o charakterze nierynkowym;
  • nadmierne zadłużenie spółki u powiązanych podmiotów;
  • uzależnienie od zysków spółki wynagrodzeń dla podmiotów powiązanych;
  • użytkowanie majątku wspólnika wcześniej wycofanego ze spółki;

Te wydatki nie będą już zaliczane do kosztów uzyskania przychodu.

Od kiedy będą obowiązywać przepisy o ukrytej dywidendzie?

Przepisy dotyczące ukrytej dywidendy były dotąd sformułowane bardzo nieprecyzyjnie przez co rodziły wiele wątpliwości i kontrowersji. Konieczne było opracowanie nowej wersji tych przepisów, która została ujęta we wrześniowym projekcie ustawy. Już teraz wiadomo, że przez konieczność doprecyzowania niejasności w przepisach znacznie opóźni się ich wejście w życie.

Nowe przepisy dotyczące ukrytych dywidend, zakazujące spółkom płacącym CIT odliczania ich od kosztów uzyskania przychodu wejdą więc w życie dopiero od 2023 roku, a nie tak jak większość przepisów związanych z podatkami i prowadzeniem działalności od 2022 roku.

Ukryta dywidenda- kiedy nie będzie kosztem uzyskania przychodów?

Zgodnie z doprecyzowanymi we wrześniowym projekcie ustawy przepisami, przewidywane są trzy sytuacje, kiedy wydatki związane z usługami wykonywanymi dla spółek przez podmioty powiązane będą stanowiły ukrytą dywidendę nie będącą kosztem uzyskania przychodów. Po pierwsze będzie tak, kiedy koszty lub termin ich poniesienia będą w jakikolwiek sposób uzależnione od zysku podatnika bądź od samego jego osiągnięcia.

Po drugie zaś ukryta dywidenda nie będzie kosztem uzyskania przychodów w sytuacji, gdy transakcja będzie miała sztuczny charakter lub będzie dokonana na nierynkowych warunkach. Po trzecie zaś ukryta dywidenda nie zaliczy się do kosztów uzyskania przychodów, jeśli będzie to wydatek dotyczący wynagrodzenia za korzystanie z aktywów, takich jak np. nieruchomości, będących w posiadaniu wspólnika spółki jeszcze przed jej utworzeniem.

Jednak w przypadku transakcji nierynkowych i korzystania z aktywów przepisy nie będą dotyczyły przypadków, gdy suma takich kosztów w roku podatkowym będzie niższa od kwoty księgowego zysku brutto za rok obrotowy, w którym uwzględniono je w wyniku finansowym.

Podobne wpisy