Zwolnienie z VAT w UE – procedura SME od stycznia 2025 !

Co to jest procedura SME?

Small Medium-sized Enterprise (Małe, Średnie Przedsiębiorstwo) polega na możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego VAT w innych krajach UE niż siedziba przedsiębiorcy. Procedura ta nie ma zastosowania w państwach trzecich.

Po spełnieniu określonych warunków przedsiębiorca dokonujący transakcji z podmiotami z innych państw unijnych będzie mógł skorzystać w tych państwach ze zwolnienia podmiotowego VAT – czyli ze względu na wysokość przychodów.

Kto może skorzystać z SME?

Z procedury mogą skorzystać małe firmy z UE, które:

  • w bieżącym i poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły łącznie obrotu 100 000 euro we wszystkich 27 państwach członkowskich (a zatem także w Polsce);
  • nie sprzedają towarów ani nie świadczą usług, które w danym kraju wymagają obowiązkowej rejestracji do VAT;
  • nie przekraczają progów kwotowych określonych przez dane państwo;
  • spełniają warunki do zwolnienia VAT w danym krajuUE.

Jak skorzystać z SME?

Aby polska firma mogła skorzystać ze zwolnienia w innych krajach UE, oprócz powyższych warunków powinna:

  • zarejestrować status podatnika zwolnionego poprzez złożenie VAT-R (w przypadku podatników zwolnionych z VAT w Polsce),
  • złożyć tzw. uprzednie powiadomienie przez e-Urząd Skarbowy do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście

Urząd skarbowy ma 35 dni roboczych na podjęcie decyzji po otrzymaniu tzw. uprzedniego powiadomienia w sprawie nadania, potwierdzenia nadania, odmowy indywidualnego polskiego numeru identyfikacyjnego EX.

Jeśli polskiej firmie zostanie nadany numer „EX”, jej numer identyfikacyjny będzie miał format PL[numerNIP]-EX.

Podatnik zagraniczny na białej liście podatników VAT?

Podatnicy z siedzibą poza Polską, zwolnieni z VAT w ramach procedury SME, będą rejestrowani jako „podatnicy VAT zwolnieni” tylko jeśli wcześniej byli już zarejestrowani jako podatnicy VAT UE. Pozostali nie będą rejestrowani. Mogą pojawić się trudności w weryfikacji statusu podatników unijnych. Jednak według Ministerstwa Finansów obecność sprzedawcy na białej liście VAT nie stoi w sprzeczności z zastosowaniem odwrotnego obciążenia.

Zalety SME

  • zwolnienie z VAT w niektórych krajach UE
  • próg 100 000 euro nie jest liczony w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej
  • rozliczenia kwartalne
  • ważność numeru „EX” można sprawdzać na unijnej platformie

Wady SME

  • brak możliwości odliczenia VAT od towarów i usług wykorzystywanych w ramach sprzedaży zwolnionej z podatku
  • tylko w krajach UE
  • kraj w którym przedsiębiorca chce skorzystać ze zwolnienia, musi mieć wdrożoną procedurę SME
  • skorzystają tylko firmy, które nie świadczą usług/sprzedają towar, który nie wymaga obowiązkowej rejestracji do VAT w danym kraju
  • 35 dni na rozpatrzenie decyzji przez US
  • wszelkie pisma muszą być składane i doręczane wyłącznie poprzez e-Urząd Skarbowy

Rezygnacja i utrata prawa do procedury SME

Aby zrezygnować z SME przedsiębiorąca może dobrowolnie zrezygnować ze zwolnienia z VAT w krajach UE. Jeżeli rezygnacja będzie dotyczyła wszystkich państw Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście wyda postanowienie o dezaktywacji polskiego numeru identyfikacyjnego EX.

W przypadku gdy poinformowanie nastąpiło w pierwszym albo drugim miesiącu kwartału rezygnacja będzie skuteczna od pierwszego miesiąca kwartału następującego po kwartale, w którym podatnik poinformował o tej rezygnacji,

W przypadku gdy poinformowanie nastąpiło w ostatnim miesiącu kwartału rezygnacja będzie skuteczna od drugiego miesiąca kwartału następującego po kwartale, w którym podatnik poinformował o tej rezygnacji.

Po przekroczeniu limitu 100 000 euro obrotów łącznie na terenie całej UE przedsiębiorca traci prawo do korzystania z procedury SME we wszystkich krajach.

Po przekroczeniu limitu obrotów w danym kraju przedsiębiorca traci prawo do zwolnienia VAT w tym państwie (Polsce 200 000 zł).

SME a VAT OSS

VAT OSS i procedura SME wykluczają się wzajemnie, ponieważ VAT OSS to rejestracja do VAT, a procedura SME to zwolnienie z VAT. Po przekroczeniu jednego limitu przedsiębiorca może rozważyć skorzystanie z innego – np. przedsiębiorca zarejestrowany w SME po przekroczeniu progu kwoty limitu obrotów w danym kraju może skorzystać z VAT OSS.

Podsumowanie

Procedura SME umożliwi małym przedsiębiorcom dokonywanie dostaw zwolnionych z podatku VAT na terenie UE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *