- 07 stycznia, 2019
- Dodany przez admin
- Tagi: Business, Consukltant, Design
- 0 comment
Fundacje i stowarzyszenia non profit zwykle rozliczały podatek CIT w formie papierowej. Rok temu utrudniono im życie wprowadzając obowiązek rozliczenia elektronicznego. Teraz z powrotem zostanie przywrócone rozliczanie CIT poprzez formularz CIT-8 w formie papierowej.
Dlaczego konieczność składania zeznać elektronicznie była uciążliwa?
Obowiązkowy sposób składania zeznania podatkowego CIT-8 w formie elektronicznej przez organizacje non profit, takie jak fundacje czy stowarzyszenia, wprowadzony został na początku bieżącego roku. Musiały one rozliczać się poprzez elektroniczny formularz opatrzony kwalifikowanym podpisem. Było to bardzo uciążliwe szczególnie dla tych organizacji, które nie prowadzą zarejestrowanej działalności gospodarczej, a więc fundacji, stowarzyszeń czy kół gospodyń wiejskich. Wiązało się to bowiem z dodatkowymi kosztami wynikającymi z konieczności zakupienia kwalifikowanego podpisu i to niezależnie od tego, czy organizacje wykupiły podpis samodzielnie, czy poprzez pełnomocnika posiadającego pełnomocnictwo UPL-1 do podpisywania deklaracji, czyli na przykład biuro rachunkowe.
Dlaczego dopiero teraz wraca się do formy papierowej rozliczeń?
Ministerstwo finansów zdawało sobie sprawę z kłopotów, jakie obowiązek rozliczania elektronicznego, sprawił organizacjom pożytku publicznego. Najpierw jednak wprowadzono przedłużenie terminu na złożenie deklaracji CIT-8, dając organizacjom na to dodatkowe 7 miesięcy. Przedłużenie dotyczyło głównie organizacji, które są zwolnione z podatku od wszystkich dochodów i nie składały żadnego PIT-u za rok 2018 oraz ich rok podatkowy rozpoczął się po 31 grudnia 2017 i zakończy się przed 1 lipca 2019. Rozporządzenie pojawiło się 4 marca. Było to konieczne, gdyż większość organizacji rozlicza się w terminie do 31 marca, bo ich rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym. Przedłużenie terminu rozliczenia CIT dla fundacji czy stowarzyszeń zostało wprowadzone w celu zyskania czasu na przygotowanie narzędzi ułatwiających składanie zeznań w formie elektronicznych, wykluczających potrzebę nabycia podpisu kwalifikowanego. Ostatecznie jednak zdecydowano o powrocie do rozliczenia w formie papierowej.
Zmiany także w rocznych sprawozdaniach
Od 1 stycznia organizacje pożytku publicznego nie prowadzące zarejestrowanej działalności gospodarczej będą musiały przesyłać do szefa Krajowej Administracji Skarbowej (nie do urzędu skarbowego) elektroniczne sprawozdania finansowe w formacie XML, czyli strukturze logicznej. Już teraz sprawozdania są sporządzane elektronicznie, ale mogą być tworzone na przykład w pliku PDF i przekazywane do urzędu skarbowego przez system e-PUAP albo na nośniku danych typu pendrive. Od początku przyszłego roku jednak wszystkie organizacje będą musiały tworzyć swoje sprawozdania w formacie XML. Będą robiły to za pomocą specjalnej aplikacji od Ministerstwa Finansów, czyli e-Sprawozdania Finansowe. Można było korzystać z tego już w tym roku, ale nie było to jeszcze obowiązkowe. Teraz trzeba będzie korzystać z aplikacji dostępnej tylko online, bez możliwości pobrania na komputer. Do papierowych sprawozdań finansowych nie ma już powrotu (będzie to możliwe tylko w przypadku zeznań CIT-8), to organizacje non profit nie będą musiały wykupywać podpisu kwalifikowanego. Mogą skorzystać bowiem z darmowego profilu zaufanego, który można założyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Możliwość tę daje dziewięć serwisów bankowych.
Wydaje się więc, że wszelkie organizacje pożytku publicznego (non profit), a więc fundacje, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, itp., które nie posiadają działalności gospodarczej i są zwolnione z podatku dochodowego, mogą odetchnąć z ulgą. Z powrotem będą mogły składać w wygodniejszy dla nich sposób zeznania CIT-8. Nie wpłynie to na konieczność składania w formie elektronicznej sprawozdań finansowych, jednak to nie będzie już tak uciążliwe, jak wprowadzone na początku roku elektroniczne rozliczanie CIT-8.