28 października 2020 roku rząd uchwalił zmiany w ustawach podatkowych. Jedną z wprowadzanych od 2021 roku zmian jest podwójne opodatkowanie spółek komandytowych. Nie jest to dobra wiadomość dla przedsiębiorców prowadzących działalność w tej formie. Jak będzie wyglądało podwójne opodatkowanie i w jakie sposoby można to ominąć?
Jak będzie wyglądało podwójne opodatkowanie?
Do tej pory w spółkach komandytowych obowiązuje tylko podatek dochodowy od osób fizycznych PIT dotyczący oczywiście jedynie dochodów wspólników. Po zmianach spółki komandytowe będą musiały odprowadzać także podatek dochodowy od osób prawnych CIT. Będzie to miało miejsce na takich samych zasadach jak w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej lub komandytowo – akcyjnej. Stawka podstawowa będzie więc wynosiła 19%, a dla spółek osiągających dochody niższe niż 2 miliony euro rocznie, 9%. Planowane zmiany mogą wejść w życie nawet już z dniem 1 stycznia 2021.
Sposoby na uniknięcie podwójnego podatku
Podwyższenie podatków oczywiście nie cieszy przedsiębiorców. Przez konieczność opłacenia dodatkowego podatku dochody zarówno spółek, jak i wspólników, staną się znacznie niższe. Nic dziwnego więc, że poszukiwane są sposoby na ominięcie tych zmian i uniknięcie płacenia podatku. Przede wszystkim podwójnego opodatkowania można uniknąć przekształcając spółkę komandytową w spółkę jawną. Są jednak też inne sposoby w postaci przekształceń i podziałów spółek. Należy jednak brać pod uwagę, że czasu na przekształcenie spółek komandytowych jest już coraz mniej.
Przekształcenie spółki komandytowej w jawną
Owszem, zmiany podatkowe dotyczą także spółek jawnych. One także będą musiały płacić podatek CIT, ale tylko niektóre. Obowiązek opłaty podatku CIT dojdzie spółkom jawnym, których przynajmniej jednym wspólnikiem jest osoba prawna, a nie same osoby fizyczne, a także jeśli spółka nie poinformuje o tym przed upływem roku obrotowego urzędu skarbowego. Otwiera to właśnie drogę spółkom komandytowym do uniknięcia podatku CIT, gdyż mogą one przekształcić się w spółki jawne, które nie będą musiały opłacać tego podatku. Procedura przekształcenia nie jest bardzo skomplikowana. Kodeks Spółek Handlowych wymaga sporządzenia planu przekształcenia spółki, podjęcia uchwały o przekształceniu, powołania organów spółki przekształconej lub określenia wspólników, którzy będą prowadzili sprawy tej spółki i ją reprezentowali, a także zarejestrowania nowej spółki i wykreślenia z rejestru spółki przekształcanej. Plan przekształcenia spółki powinien zostać sporządzony w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
Inne możliwości uniknięcia podatku CIT
Są możliwe także inne przekształcenia spółki komandytowej w celu uniknięcia dodatkowego podatku. Można na przykład przekształcić spółkę komandytową w spółkę z o.o., a następnie dokonać jej podziału na mniejsze spółki albo po prostu samą spółkę komandytową podzielić na mniejsze spółki. Trzeba jednak pamiętać, że podział na mniejsze spółki pozwoli jedynie na obniżenie podatku CIT do 9%, kiedy ich dochody nie będą przekraczały progu. Jest to więc propozycja jedynie dla dużych spółek komandytowych, które będą zmuszone do płacenia podatku CIT w pełnej wysokości 19% z przychodami przekraczającymi 2 miliony euro.