Od lipca zmiany w rozliczeniu VAT od sprzedaży wysyłkowej wynikające z dyrektywy unijnej.
Od lipca tego roku diametralnie zmienią się zasady rozliczania podatku VAT od sprzedaży internetowej. Drobne zakupy, które dotąd były zwolnione z VAT, już będą musiały go płacić i się rozliczać. Zmiany dotyczą nie tylko sklepów internetowych, ale też portali aukcyjnych czy społecznościowych. Przykładowo – może być tak, że Allegro zacznie rozliczać VAT za sprzedawców korzystających z portalu.
Projekt VAT e-commerce – na czym będzie polegał?
W zamyśle Komisji Europejskiej projekt ma ograniczyć napływ paczek z towarami nieopodatkowanymi na teren Unii Europejskiej. Tracą na tym bowiem zarówno budżety państw UE, jak i przedsiębiorcy z krajów należących do Unii, bo nie mogą oni konkurować z np. sprzedawcami z Dalekiego Wschodu, sprzedającymi te same produkty tańsze o VAT, a więc nawet o ¼ ceny. Projekt VAT e-commerce ma ukrócić ten proceder. Pakiet zakłada przede wszystkim likwidację zwolnienia z VAT na terenie UE od importu małych paczek, mających wartość poniżej 22 euro. Poza tym dojdzie też do rozszerzenia zakresu transakcji B2C, które będą mogły dla celów VAT być rozliczane poprzez prostszą procedurę OSS (One Stop Shop). Obowiązek opłacenia podatku zostanie nałożony na podatników, co ułatwi dokonanie na terenie UE sprzedaż towarów importowanych z krajów trzecich w przesyłkach o wartości nie większej niż 150 Euro oraz dostaw do klientów poprzez interfejs elektroniczny. Oprócz wzrostu konkurencyjności unijnych przedsiębiorców w e-commerce w stosunku do sprzedawców z krajów spoza UE, niższe będą też koszty realizacji obowiązków związanych z VAT od transakcji transgranicznych B2C.
System One Stop Shop
One Stop Shop (do niedawna Mini One Stop Shop, czyli MOSS) to rozwiązanie, które polega w pewnym uproszczeniu na tym, że dostawca lub usługodawca będzie musiał rozliczać podatek VAT w kraju konsumpcji, a więc tym, do którego dostarcza on produkty lub usługi i które jest miejscem lub siedzibą klienta, któremu te produkty lub usługo są dostarczane. Rejestracja dostawcy w systemie OSS dokonywana jest jednak w państwie właściwym dostawcy lub jego siedziby. To duże uproszczenie dla przedsiębiorców, gdyż konieczność rejestrowania się w każdym kraju, do którego dany sprzedawca czy dostawca wysyła swoje produkty lub usługi byłaby mocno uciążliwa, gdyż firmy takie nierzadko sprzedają produkty lub usługi do wielu krajów.
Zmniejszenie limitów sprzedaży do przekroczenia w krajach przeznaczenia
Nowelizacja VAT e-commerce niemal wywraca do góry nogami model sprzedaży internetowej, wysyłkowej, jaki funkcjonował dotychczas. Drastycznie zostaną zmniejszone limity sprzedaży, do których przekroczenia transakcje takie będą mogły być opodatkowane w naszym kraju. Dotychczas limity te są odrębnie wyliczane dla każdego kraju i wahają się od 35 tys. Euro do nawet 100 tys. Euro. Po wejściu nowych przepisów w życie limit ten zmniejszy się do zaledwie 10 tys. Euro i będzie taki sam dla wszystkich krajów członkowskich UE. Efektem będzie niestety konieczność rejestracji VAT na terenie kraju przeznaczenia przez znacznie większe grono przedsiębiorców. Procedura VAT-OSS ma w pewnym stopniu właśnie zmniejszyć te niedogodności.
Opodatkowanie platform sprzedażowych podatkiem VAT
Nowe przepisy mają też przerzucić obowiązki rozliczania VAT ze sprzedawców na pośredników, którzy obsługują transgraniczne transakcje B2C, gdy sprzedawca sprzedaje osobom prywatnym lub firmom poprzez platformy lub portale internetowe, takie jak np. Allegro. Powstanie szczególna fikcja prawna, skutkująca uznaniem za podatnika platformy sprzedażowej. Podatnika kupującego i dostarczającego towary nawet jeśli handlowe relacje łączą tylko faktycznego sprzedawcę z jego klientem, a platforma pełni rolę pośrednika. Dlaczego przerzuca się obowiązek rozliczania VAT na platformy? Platforma jest jedna, a zrzesza mnóstwo drobnych sprzedawców. Organom podatkowym łatwiej jest uchwycić właśnie platformę niż tych wszystkich ludzi i firmy, które sprzedają za jej pośrednictwem. Wszystkie zmiany w e-commerce zaczną obowiązywać od 1 lipca 2021 roku.