Jednoosobowa działalność gospodarcza to obecnie najpopularniejsza forma prowadzenia działalności. Jednak w perspektywie zmian, jakie niesie za sobą Polski Ład, wielu przedsiębiorców poszukuje rozwiązań, które pozwolą uniknąć niekorzystnych przepisów. Jednym z nich jest przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Decydując się na to trzeba liczyć się nie tylko z wieloma niełatwymi formalnościami do załatwienia i dodatkowymi obowiązkami, ale także z kosztami związanymi zarówno z przekształceniem, jak i późniejszym prowadzeniem spółki.
Plan przekształcenia
Najważniejszym krokiem do przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. jest sporządzenie planu przekształcenia i zgromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów. Sporządzając plan należy pamiętać przede wszystkim o tym, że powinien on mieć formę aktu notarialnego. W planie powinna znaleźć się co najmniej ustalona wartość bilansowa majątku przekształcanego przedsiębiorcy na konkretny dzień miesiąca poprzedzającego sporządzenie planu przekształcenia.
Jeśli więc dokumenty, na podstawie których została ustalona wartość majątku przedsiębiorcy zostały sporządzone 1 marca, to akt notarialny z planem przekształcenia powinien zostać sporządzony nie później niż 1 marca. Do planu przekształcenia należy również dołączyć szereg załączników.
Niezbędne załączniki do planu przekształcenia
Podstawowe załączniki do planu przekształcenia to wycena składników majątku oraz sprawozdanie finansowe do celów przekształcenia. Zwykle przy jednoosobowej działalności nie prowadzi się ksiąg rachunkowych, tylko uproszczoną księgę przychodów i rozchodów. Sprawozdanie finansowe można sporządzić więc na podstawie zapisów w księdze przychodów i rozchodów lub innych ewidencji dla celów podatkowych, spisu z natury czy innych dokumentów, które pozwolą na jego sporządzenie. Oprócz wyceny i sprawozdania, do planu przekształcenia trzeba dołączyć także akt założycielski spółki z o.o. i oświadczenie o przekształceniu przedsiębiorcy.
W treści oświadczenia powinny znaleźć się wszystkie informacje o spółce, w którą przedsiębiorca chce się przekształcić, a więc typ spółki, wysokość kapitału zakładowego, prawa przedsiębiorcy jako jedynego wspólnika oraz nazwiska członków zarządu spółki. Natomiast akt założycielski musi zawierać informacje o nazwie, siedzibie, przedmiocie działalności spółki, wysokość kapitału zakładowego, ilości udziałów wspólnika oraz czasie trwania spółki jeśli jest określony. Plan przekształcenia musi zostać zweryfikowany przez biegłego rewidenta wyznaczonego przez sąd, za którego wyznaczenie trzeba uiścić opłatę 300 zł. Dodatkowo niemały jest też sam koszt pracy biegłego rewidenta. Po otrzymaniu opinii biegłego rewidenta można rejestrować spółkę w KRS i wykreślić działalność z CEiDG.
Co daje przekształcenie jdg w sp z o.o.?
Największą korzyścią przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. jest ograniczenie odpowiedzialności majątkowej za zobowiązania spółki. W jednoosobowej działalności przedsiębiorca odpowiada za zobowiązania całym swoim majątkiem. W spółce zaś odpowiedzialność ta jest ograniczona do wysokości wniesionego wkładu, z tym, że za zobowiązania zaciągnięte jeszcze przed przekształceniem odpowiada się całym swoim majątkiem jeszcze przez 3 lata.
Przekształcenie działalności w spółkę daje także nowe możliwości pozyskania kapitału niezbędnego do prowadzenia działalności poprzez np. przyjęcie wspólników i zwiększenie kapitału zakładowego. Ponadto przekształcenie przynosi też korzyści wizerunkowe. Spółka cieszy się w opinii niektórych kontrahentów większym zaufaniem i prestiżem niż zwykła działalność. Może świadczyć bowiem o rozwoju firmy i zwiększeniu jej stabilności. Przekształcenie będzie też korzystne dla wielu przedsiębiorców po wejściu w życie przepisów Polskiego Ładu.
Ponad to, w wyniku przekształcenia na Spółkę przenosi się wszelkie zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem.
Dla kogo będzie opłacalne przekształcenie od 2022 r.?
Polski Ład przewiduje między innymi zmiany w wysokości składki zdrowotnej. Zamiast stałej kwoty składki dla wszystkich, będzie ona teraz zależna od dochodów i będzie wynosiła 9%. Nie będzie można też odliczyć jej części od podatku. To uderza w osoby prowadzące jednoosobowe działalności, szczególnie te, które rozliczają podatek według skali podatkowej lub liniowo. Stracą już przedsiębiorcy zarabiający więcej niż 4242,38 zł miesięcznie. Liniowców dodatkowo nie dotyczy zwiększenie kwoty wolnej od podatku czy drugi próg podatkowy, przez co odczują oni te zmiany jeszcze bardziej.
Dla nich właśnie znacznie korzystniejsze będzie przekształcenie w spółkę z o.o. i to nawet mimo podwójnego opodatkowania spółki, gdyż spółka musi płacić zarówno PIT, jak i CIT. Mimo to jednak decyzja o przekształceniu nie powinna być podejmowana pochopnie i strach przed negatywnymi zmianami nie powinien odgrywać głównej roli w podjęciu takiej decyzji.