Umorzenie subwencji PFR
Pandemia koronawirusa dała się we znaki wielu przedsiębiorcom. Rząd wyszedł im naprzeciw przygotowując Tarczę Antykryzysową, w ramach której realizowany jest m.in. program Tarcza Finansowa. Jest on tworzony przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Wielu przedsiębiorców otrzymało od PFR specjalne subwencje finansowe, których kwota łącznie wyniosła prawie 61 miliardów złotych.
Niebawem firmy, które otrzymały subwencję będą musiały się z niej rozliczyć i zwrócić część lub całość. Jednak po zmianach w regulaminie Tarczy Finansowej obowiązujących od 28 kwietnia 2021, firmy należące do 54 branż najbardziej dotkniętych kryzysem związanym z pandemią zostały zwolnione ze zwrotu tej subwencji.
Warunki umorzenia subwencji
Umorzenie subwencji w 100% możliwe jest tylko, jeśli przedsiębiorstwo spełnia kilka warunków. Przede wszystkim musi należeć do jednej z 54 branż uznanych za najbardziej dotknięte kryzysem związanym z uniemożliwieniem wykonywania działalności. Są to na przykład takie branże, jak: gastronomia, turystyka, hotelarstwo, branże artystyczne i dotyczące organizacji wydarzeń artystycznych, kulturalnych, bądź sportowych, branże związane ze sportem i aktywnością fizyczną czy handlem.
Oprócz tego, umorzenie subwencji w całości możliwe jest tylko w przypadku, gdy firma nie zaprzestała prowadzenia działalności, nie zawiesiła jej lub nie otworzyła procedury jej likwidacji czy postępowania upadłościowego bądź restrukturyzacyjnego w każdym czasie od dnia otrzymania subwencji do daty wydania przez PFR decyzji o kwocie subwencji podlegającej zwrotowi.
Ponadto umorzenie subwencji należy się tylko przedsiębiorstwom, które zanotowały co najmniej 30% spadku przychodów ze sprzedaży w okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia 2020 w porównaniu do tego samego okresu w 2021 roku lub w okresie od 1 października do 31 grudnia 2019 roku w porównaniu do tego samego okresu w 2020 roku. Ważnym warunkiem jest również nieposiadanie w dniu 31 grudnia 2019 statusu przedsiębiorstwa znajdującego się w trudnej sytuacji.
Jak wygląda rozliczenie z subwencji?
Aby rozliczyć się z subwencji, przedsiębiorca musi złożyć oświadczenie o rozliczeniu przez bankowość elektroniczną banku, za którego pośrednictwem zawarł z PFR umowę subwencji. Oświadczenie należy złożyć nie wcześniej niż pierwszego dnia po upłynięciu roku od dnia otrzymania subwencji, jednak nie później niż w terminie do 10 dni roboczych po upłynięciu roku od wypłaty subwencji. Rozliczenie inicjowane jest przez bank, który udostępnia przedsiębiorcy formularz do uzupełnienia.
Po poprawnym wypełnieniu formularza zostanie wygenerowany projekt oświadczenia o rozliczeniu z propozycjami PFR dotyczącymi kwoty subwencji do spłaty. Edytowanie dokumentu będzie możliwe, gdy zacznie upływać czas na złożenie oświadczenia o rozliczeniu subwencji. Informacje wprowadzone do oświadczenia PFR uzyskuje z ZUS-u, KAS i innych publicznych rejestrów.
Kiedy będzie można już edytować dokument, beneficjent będzie musiał samodzielnie wypełnić kilka ważnych pól, w tym podać informacje, którymi udowodni spełnienie warunków umorzenia subwencji. Są to oczywiście informacje o poniesionych stratach w sprzedaży czy redukcji zatrudnienia. Następnie oświadczenie musi zostać podpisane za pomocą narzędzi autoryzacyjnych, jakie udostępnia bank i przesłane. PFR na podstawie informacji zawartych w oświadczeniu wydaje decyzję o umorzeniu całości lub części, bądź podaje kwotę, którą przedsiębiorca musi spłacić.
Co w przypadku nie wykazania odpowiedniej straty lub zmianach w stanie zatrudnienia?
Jeśli w oświadczeniu nie zostaną uzupełnione pola dotyczące strat na sprzedaży, PFR przyjmie wartość straty równej 0, a więc przyjmie, że firma nie odniosła żadnych strat. Aby uzyskać umorzenie, straty muszą wynosić co najmniej 30%, więc niewypełnione pole będzie skutkować tym, że umorzenie nie zostanie przyznane. Zaś zmiany w stanie zatrudnienia w postaci redukcji zatrudnienia zobowiązują do zwrotu części subwencji. Jeśli jednak przedsiębiorca wykaże, że należy do branży z PKD uprawniającym do umorzenia, subwencja zostanie umorzona mimo zmian w zatrudnieniu.