Od 1 lipca br. w życie weszły istotne zmiany dotyczące zatrudniania obywateli Ukrainy. Nowe przepisy wprowadzają dodatkowe obowiązki dla pracodawców, które wymagają uwagi i dostosowania działań. O nowych regulacjach powinni pamiętać przede wszystkim pracodawcy mający obowiązek powiadamiania urzędów pracy o zatrudnieniu pracowników z Ukrainy.
Skrócenie terminu na powiadomienie urzędów pracy
Jedną z najważniejszych zmian jest skrócenie terminu na zgłoszenie zatrudnienia obywatela Ukrainy do właściwego Powiatowego Urzędu Pracy z 14 dni do 7 dni. Powiadomienie to należy złożyć poprzez portal internetowy praca.gov.pl.
Warunki legalnego zatrudnienia
Zatrudnienie obywatela Ukrainy będzie dopuszczalne wyłącznie wtedy, gdy spełnione zostaną wszystkie poniższe warunki:
- obywatel przebywa legalnie na terytorium Polski lub jego pobyt zostanie uznany za legalny,
- pracodawca powiadomi właściwy terytorialnie powiatowy urząd pracy o zatrudnieniu – takie powiadomienie musi zostać dokonane w ciągu 7 dni od dnia powierzenia pracy obywatelowi Ukrainy,
- wymiar czasu pracy lub liczba godzin nie będzie niższa niż wskazana w powiadomieniu,
- obywatel Ukrainy będzie otrzymywał wynagrodzenie nie niższe niż wskazane w powiadomieniu, dopuszczalnym rozwiązaniem jest także przekazanie w treści powiadomienia dokładnych zasad ustalania wynagrodzenia, warto pamiętać, że jego wysokość zawsze musi być zwiększana proporcjonalnie do podwyższania wymiaru czasu pracy lub liczby godzin,
- wynagrodzenie otrzymywane przez obywatela Ukrainy będzie odpowiadało wymaganiom wynikającym z przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę („najniższej krajowej”), o ile przepisy te mają zastosowanie w danym przypadku.
Zmiana podstawy pobytu
Jeśli obywatel Ukrainy zmieni podstawę pobytu na pobyt czasowy, nie będzie konieczności rozwiązywania dotychczasowej umowy o pracę i zawierania nowej. Kontynuowanie stosunku pracy w takich przypadkach jest dopuszczalne.
Obowiązek ponownego powiadomienia
W pewnych sytuacjach może być konieczne ponowne powiadomienie urzędu pracy. Obowiązek ten powstaje, gdy:
- Zmieni się rodzaj umowy pomiędzy pracodawcą a obywatelem Ukrainy,
- Zmieni się stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy,
- Zmniejszy się wymiar czasu pracy lub liczba godzin pracy w tygodniu albo miesiącu określony w poprzednim powiadomieniu,
- Obniżona zostanie miesięczna lub godzinowa stawka wynagrodzenia określona w powiadomieniu.
Katalog ten ma charakter zamknięty. Oznacza to, że okoliczności inne niż wymienione powyżej nie prowadzą do powstania obowiązku ponownego powiadamiania urzędu pracy.
Współpraca z innymi organami
Zgodnie z nowelizacją ustawy, dane przekazywane w powiadomieniach będą udostępniane także innym organom państwowym, w tym:
- Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS),
- Państwowej Inspekcji Pracy (PIP),
- Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (KAS),
- Straży Granicznej (SG),
- Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych (ZUS),
- Głównemu Urzędowi Statystycznemu (GUS).
Te działania mają na celu ułatwienie kontroli prawidłowości zatrudnienia obywateli Ukrainy.