Nie tylko podatek PIT doczekał się w tym roku zmian. Od 1 listopada 2019 wchodzą w życie zmiany w podatku od towarów i usług, czyli VAT. To pierwsza część zmian dotyczących tego podatku. Kolejne mają wejść w życie 1 stycznia, 1 kwietnia oraz 1 lipca 2020 roku. Jakie zmiany wchodzą w życie teraz?

Zamiana odwrotnego obciążenia na mechanizm podzielnej płatności

Od 1 listopada wchodzi w życie zamiana odwrotnego obciążenia transakcji na mechanizm podzielonej płatności. Oznacza to, że zmieni się sposób rozliczania transakcji. Wprowadzone zostają także nowe zasady dokumentowania płatności ujętych w załączniku nr 15 ustawy o podatku VAT oraz sankcje za ich naruszenie. Od 1 listopada krajowe transakcje, w których dotychczas obowiązywało odwrotne obciążenie, objęte zostaną mechanizmem podzielonej płatności, zwanym inaczej MPP lub split payment. Na podstawie przepisów zawartych w ustawie z 9 sierpnia 2019 o zmianie ustawy o podatku VAT i niektórych innych, uchylony został artykuł nr 17 ustęp 1, pkt. 7 i 8 ustawy o VAT, który określał przypadki, w których nabywca towarów i usług wymienionych w załączniku 11 i 14 ustawy o VAT musiał rozliczać należny podatek. Zmieniono również przepisy znajdujące się w art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. a i b ustawy o VAT, przez które kwota rozliczonego podatku w ramach odwrotnego obciążenia zamieniała się w naliczony. Równocześnie zostały też wprowadzone zmiany w art. 108a ust. 1a–1e ustawy o VAT, które zobowiązują nabywcę towarów i usług do opłacenia podatku wynikającego z faktury oznaczonej jako „mechanizm podzielonej płatności” na rachunek VAT, gdy transakcję wykonano w Polsce między dwoma podatnikami VAT, płatność obejmuje towary i usługi wymienione w załączniku nr 15 oraz jednorazowa transakcja jest wyższa niż 15 tys zł.

Nowy załącznik nr 15 ustawy o VAT

Od 1 listopada obowiązuje także nowy załącznik nr 15 do ustawy o VAT. Obecnie będzie obejmował on:

  • towary usługi, które były dotąd objęte odwrotnym obciążeniem wg załączników 11 i 14 ustawy o VAT;
  • towary objęte dotąd solidarną odpowiedzialnością kupującego wg załącznika nr 13;
  • transakcje dotyczące części pojazdów silnikowych, węgiel, wszelkie urządzenia elektryczne, maszyny i ich części

Transakcje dotyczące wymienionych wyżej towarów i usług, po spełnieniu wszystkich warunków objęte zostają mechanizmem podzielonej płatności.

Przepisy przejściowe

Jako, że powyższe zmiany zostaną wprowadzone w życie 1 listopada, nasuwa się zapytania o rozliczenie transakcji, których dokonano przed wejściem w życie tych zmian, a ich skutki nastąpią dopiero po tych zmianach. Chodzi o sytuacje, w których dokonanie transakcji nastąpiło jeszcze przy starych przepisach, a ich udokumentowanie czy powstanie obowiązku opłacenia podatku już po wejściu w życie nowych. Istotne są tutaj tak zwane przepisy przejściowe ustawy zmieniającej. Wynika z nich, że wciąż na dotychczasowych zasadach będą rozliczane transakcje dotyczące towarów i usług wymienionych w załącznikach nr 11 i 14 ustawy o VAT, które zostały dokonane przed wejściem w życie zmian i dla których została wystawiona faktura lub wystąpił obowiązek podatkowy już po nastąpieniu zmian, a także dokonane po wejściu zmian w życie, z fakturą wystawioną jeszcze przed zmianami. Dostawy towarów, które były dotychczas objęte odwrotnym obciążeniem w okresie przejściowym będą charakteryzowały się datą powstania obowiązku zapłaty podatku VAT w dniu dostarczenia tych towarów, a faktura powinna zostać wystawiona najwcześniej 30 dnia przed dostarczeniem towarów i najpóźniej w 15 dniu miesiąca po miesiącu, w którym została wykonana dostawa.

Powyższe przepisy mogą być dla wielu osób dość skomplikowane. Jak już zostało wyżej wspomniane, to dopiero początek zmian dotyczących podatku od towarów i usług, a pozostałe będą wprowadzane stopniowo w przyszłym roku. Przedsiębiorcy będący płatnikami VAT w najbliższym czasie będą musieli więc zmierzyć się z poważnymi zmianami, wchodzącymi w życie jeszcze w trakcie roku podatkowego.

Podobne wpisy